İnsülin Direnci Nasıl Hesaplanır?

İnsülin direncinizle alakalı yaşadığınız problemler ve sonrasında ki belirtiler birçok açıdan sizi zor durumda bırakabilir. Şeker seviyenizde belirleyici faktörlerin oluşması ve sonrasında insülin hormonu görevini yapmaması durumunda tip 2 diyabet hastalığı ortaya çıkmaktadır. Zorlu bir tedavi gerektiren yapının temelinde yatan insülin direnci ortadan kaldığı içindir.

İnsülin direncinin zayıf olması ile birlikte başlayan süreçte elbette hesaplamalar da önemlidir. Direncin matematiksel hesabı bilinerek hareket edilmeli ve eksiklik de buna göre giderilmelidir. Tıbbi çözümlerin yanı sıra bitkisel çözümler ile de istediğiniz düzeyde tedavi edilebilmektedir. Elbette uygulanacak tedavi öncesi hesaplama çok önemli olup, hesaplamalara dair bilgi edinilmesi gerekmektedir.

İnsülin Direnci Testi

İnsülin direncinin hangi seviyede olduğunu öğrenmek için yapılan bu test matematiksel hesaba göredir. Elbette test yapılmadan önce mutlaka 8 saat aç kalınması gerekmektedir. Genellikle sabahları aç karna bu testi yaptırmak sağlıklı sonuç alabilme adına önemlidir.

Tespitler neticesinde hareket edileceği için insülin direnci hesapla ile alakalı kurallara uygun hareket etmek gerekir. Test sonucunda yapılan değerlendirme de kandaki şeker ile insülin açlık düzeyi çarpılır ve sonrasında da sonuç 405’e bölünmektedir. Rakamsal olarak yapılan değerlendirmeye göre de insülin direncinin seviyesi tespit edilmiş olur.

Gerekli hesaplamalar bölmeler ve çarpmalar ile alakalı olarak sonuç 2,5 üzerinde ise kişinin insülin direnci olduğunu söyleyebilir. Hesaplama sonucunda yapılan tespitlerde mutlaka uzman doktor ile görüşülmeli ve tavsiyelerine birebir uyulmalıdır. Yapılan programa uyulmaması ve tavsiyelerin es geçilmesi durumunda ise şeker hastalığı ile karşılaşma ihtimali artacaktır.

Meta: İnsülin direnci nasıl hesaplanır, İnsülin direnci hesapla ile alakalı mutlaka kuralların doğru şekilde uygulanıyor olmasına dikkat edilmelidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*