Güzel Türküler

Güzel türküler, geçmişten geleceğe ışık tutar. Öyle ki içerisinde tarih barındırdığı için geçmişini bilemeyen tarih yazamaz sözünü türkü için de söyleyebiliriz.

Türkü geçmişini bilmeyen yeni türkü kaleme alamaz. Çünkü güzel türküler içerisinde bir yaşanmışlıkla beraber çoğu zaman insanlar üzerinde büyük etki yaratan hastalık, ölüm, afet, ayrılık,aşk vb. konularda işlenmiş, konuların ağırlığı güzel türkülerin ağıt ağırlığı olarak yansımıştır.Kimi zaman savaş ve devletleri de içerisine alan en güzel türküler, kişinin ağır bedeller ödeyerek yazılmasına neden olmuş, bu söylem ve istekleri de türkülerde seslendirerek hatırlanmasına ve unutulmamaya yüz tutmaması için çabalanmıştır.

Osman Paşa Der Ki Varırım Karadan, Paşam Dinle Benim Sözümü vb. en güzel türküler devletler ve savaş dönemlerinde kaleme alınmış olup bu dönemde alınan alınan eserler feryat ve hüzün içerir.Gönül Sen Bir Padişahtın, Aslım Paktır Hiç Kin Yoktur Özümde vb. güzel türküler de insanı kendi içine döndürüp kendi duygu ve düşüncelerini ifade eden türkülerdir.

Değil midir ki insanın en büyük derdi kendi ve kendine en büyük çaresi yine kendi. Temel felsefesi bireyin kendine dönmesini ve duygularını yansıtan en güzel türküler…

Mihriban türküsünü bilmeyen var mı? ‘Sarı saçlarına deli gönlümü bağlamışım çözülmüyor Mihriban’ türküsü yüreklerde türkü barındıran ve hem geçmiş zamanın hem de şimdiki zamanın en güzel türküler kategorisinin ilk sıralarında yer alan bir türküdür.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*