Franchising Ne Demektir?

franchise imkanları

Fransızcadan dilimize geçmiş ve kökeni “Affanchir’dan gelme olan Franchising’in sözlüğümüzdeki karşılığı ‘’imtiyaz’’ olarak geçmektedir. Bir markanın veya bir mal sahibinin belirli bir süreç içerisinde, ortak olarak belirlenmiş kuralları çerçevesinde, belirli bir fiyat karşılığında çeşitli yatırımcılara ve girişimcilere kendi mallarını kullandırmasına dayanan bir iş sektörüdür. Çeşitli girişimciler anlaşılmış sözleşme koşulları kapsamında farklı imtiyaz sahipleri ile anlaşabilir, onların markalarını kullanarak kendi işlerini görebilirler.

Dünya üzerinde oldukça popüler olan Franchising sektörü, 60’dan fazla alanda iş bulabileceğiniz Franchise danışmanlık şirketleri ile birlikte hareket ederler. Bu danışmanlık firmaları ile size en uygun Franchaising yöntemini belirleyebilir ve girişim yapmak istediğiniz imtiyaz sahibi ile anında iletişime geçebilirsiniz. Eğitim, sağlık ve gıda sektörü gibi insanların temel ihtiyaçlarını konu edinen Franchaising, son yıllarda hizmet sektörüne vermiş olduğu fırsatlarla kullanıcılarına yeni iş imkanları sağlıyor.

Neden Franchising?

Firmaların çeşitli girişimcilerin gelişimine destek olmak, onlara bu desteği sağlarken de kendileri için bir kazanç olanağı sağlamak için denedikleri bu yöntemle hem kazanıyor hem de kazandırıyorlar. İş hacmini genişletmek ve verimliliği arttırmak için yapılan Franchising, firmaların ürettikleri malları daha hızlı ve daha uygun bir yöntemle ellerinden çıkarmalarına da olanak sağlıyor. Geniş Pazar yelpazesine ulaşan imtiyaz sahipleri, bu sayede kitlesini genişletiyor ve ilgiyi kendi üzerinde toplamayı başarıyor.

Franchising Sisteminin Genel Unsurları

Her sistemin kendine has, kuralların daha iyi işlemesi ve daha iyi verim alınması için tasarlanmış belirli ana başlıklar vardır. Fanchising sistemi ve Franchise Danışmanlık hizmeti sunan firmaların ortak olarak belirlediği unsurlar ise;

  • Marka
  • Disiplin
  • Bedel olmak üzere üç ana unsurdan meydana gelir. Birbirlerinin daynakçısı olan bu üç unsurdan birisi eksik olduğu zaman domino taşı misali bir yıkılma meydana gelebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*