Alevilik Ve Yaşam

Aleviler kültürümüzün aydınlık yüzleridir, bağnazlıktan uzak, yaşam felsefelerinde doğruyu merkez edinen insanlardır; ancak ne yazıktır ki geçmişte kendilerini toplumdan gizlemeye çalışmışlar; kendi kültürlerini, değerlerini baskılar nedeniyle yaşayamamışlardır. Ancak son yıllarda basında artan şekilde Alevilerin sorunları gündeme getirilmektedir; bu sevindiricidir. Bazen anlaşılmaz görünen kabullenmeme sorunları yaşansa da, kültürlerin birbirilerine kaynaşmasında bunlar olağan durumlar olarak kabul edilebilir.

Aleviler gerek fikirsel, gerek siyasi ve yaşayış yönünden toplumun genelinden ayrı bir yerdedir; ancak yaşam ilkelerinde ilim ve irfanı esas almış, kendini yetiştirmiş ve ülkesi adına çalışan, vergisini veren, ülkesini ve yaşadığı bu coğrafyayı benimsemiş topluluklardır. Sitemiz ülkemiz coğrafyasında geniş bir dağılım gösteren alevi mezhebindeki insanların yaşadıkları olayları, gerçek yönleriyle ele alıp yansıtmayı ilke edinmiş alevi haber sitesidir.

Alevilerin Yaşadıkları Sorunlar İçin Yol Yöntem Arayışları Sürüyor

Sitemizde alevi örgütlerin yaptığı çalışmaları izleyebilirsiniz; yapmaları gereken değişimleri özdeğerlendirmeyle ele alışları ile ilgili yazılarımızı okuyabilirsiniz. Cemevlerinde yapılan etkinlikler, yaşanan sorunlar, toplumda Alevilere ve cemevlerine yapılan saldırılar, Alevilerin yaşadıkları sorunların çözümü için yeni yol ve yöntem arayışları, yapılan çalıştaylar ile ilgili güncel bilgileri sitemizden izleyebilirsiniz.

Alevi haber ajansı sitemizde müftülükler, belediyeler, İçişleri Bakanlığı, meclis vb. devletin kurum ve kuruluşlarıyla olan ilişkilerinde yaşanılan sorunlar ve çalışmaların ilerlemelerini görebilirsiniz. Alevilik bu toplumda yok sayılmaya çalışılan, yaşadıkları sorunlar görmezlikten gelinen, yerel ve devlet yönetiminde ayrımcılık yapılan bir topluluk olsa da, bu toplumun kültürel bir değeri olduğu herkes tarafından dikkate alınmalıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*