Truva’dan Gelibolu’ya

gelibolu görülecek değerler

Çanakkale, Gelibolu’da hayatını kaybeden askerler için onurlu bir dinlenme yeridir ve  şuradan günlük takip edebileceğiniz Gelibolu hava durumu genelde serin olduğu için turistler için de ferah bir ortam sunar.  Çanakkale şehri, Marmara Denizi ile Ege’yi birbirine bağlayan Çanakkale Boğazı’nın 1200 metre darlığındaki girişinde yer almaktadır. Yaya ve otomobil feribotları, Asya yakasındaki Çanakkale ile Avrupa yakasındaki Eceabat ve Kilitbahir arasında geçişi sağlamaktadır.

Gelibolu’nun Önemi

Boğazlarda dolaşan yatlar, bölgede turistlerin daha fazla zaman geçirmelerini sağlamak için iyi donanımlı Çanakkale Yat Limanı’nda durmaktadır. Bölgede düzenlenen turistik turlar turistlere limanın tadını çıkarma fırsatı sunmasının yanı sıra Kilitbahir Kalesi ve Çanakkale Arkeoloji Müzesi mekanlarını da kapsar. Üstelik, Truva Arkeolojik Sit Alanı, UNESCO Dünya Mirası Kültür Listesine eklenerek tarih hayranlarını muhteşem antik yerleşim kalıntılarına davet etmektedir.

Gelibolu’da da hayatını kaybeden 500.000 askerin onurlandırılması amacıyla Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı kurulmuştur. 1915 yılında, Türk ordusunun komutanı Mustafa Kemal Atatürk, müttefik güçleri bölgeden uzaklaştırmak için başarılı bir harekat başlatmıştır. Alan parklar, anıtlar, ve mezarlıkların yanı sıra Arıburnu Kayalıkları ve Tuz Gölü’nün doğal güzelliğini barındırmaktadır.

Yeşil tepelerin, kumlu plajların ve mavi suların güzelliği, bu tarihi savaşta cesurca savaşan ve ölen askerler için onurlu bir dinlenme yeridir. Bu bölgeyi ziyaret edenler Gelibolu’nun yurtsever ruhunda Türk milletinin kalbini hissedebilir. Özellikle Çanakkale cephesi savaşlarının yıl dönümünde çok sayıda yerli ve yabancı turist bölgeyi ziyaret ederek, ölen askerleri anmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*