Kripto para öncüsü Bitcoin

Bitcoin haberleri artık internet aleminde her yerde. Bitcoin bir kripto para birimidir. Bu nedenle insanlar artık kripto para hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorlar. Nedir bu kripto para dövizi ve kripto paralar arasında hangi para birimleri vardır? Kimler tarafından ortaya çıkarılmıştır hepsi bu yazıda.

Kripto para şifrelenmiş bir şekilde korunmaktadır ve internet aleminde bulabilmek için matematiksel işlemler ve yazılım gerektirmektedir. Haliyle sağlam ekipmanlara da sahip olmanız gerekmektedir. Bazı ülkelerde bu para madenciliği yasalken bazılarında hala yasaktır. Bu kadar değerli bir para piyasada herkesin elinde olursa dünyanın halini düşünün. Bu nedenle basım sınırı olduğunu da söyleyebiliriz.

Kripto para haberleri başlıklarını da çok fazla görüyoruz. Şimdi kripto para birimleri içerisinde belki de en meşhuru olanına bir göz atalım. Bitcoin 2009 yılında gerçek ismi bilinmeyen kişi veya kişiler tarafından üretilmiştir. Bilinen bitcoin piyasa değeri 2017 yılında 77 milyar doları aşmıştır. Piyasadaki bitcoin sayısı arttıkça üretim de zorlaşmıştır. Her 10 dakikada bir 12.50 bitcoin üretildiğini biliyoruz. Piyasada 21 milyon bitcoinden fazlasının olmamasına karar verilmiştir.

Bitcoin sayısı arttıkça her geçen zamanda üretim zorlaşmakta ve yavaşlamaktadır. Bu nedenle tahmini olarak piyasadaki bitcoin sayısının 21 milyona 2140 yılında erişeceği ön görülmektedir. Gerçekleştirilmekte olan tüm bitcoin faaliyetleri (alım-satım gibi) denetim ve kayıt altında tutulmaktadır. Bitcoin diğer yatırım işlemlerinden daha riskli değildir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*