Fortnite ve PUBG Yasaklandı

oyun haberleri

Son günlerde teknoloji haberleri içerisinde gündemde olan popüler iki oyun Fortnite ve Pubg Irakta din adamı olan Mostada El Sadr tarafından bu oyunlara karşı zekaya uygun olmadığını ve hiçbir savaş stratejisinde katkı sağlamadığını söyleyerek yasaklanmasını istedi. Bununn üzerine Irakta hükümet toplanarak genç nüfus üzerinde gerçektende olumsuzz etkisi olduğu söylenerek oy kararı ile iki oyun yasaklandı.

Bu iki oyun için gündemdeki oyun haberleri içerisinde çalkantıya sebep olan bu yasaklamanın sebebi olarak oyunun gençlerin psikolojik haline zarar verdiğine ve oyunlar içerisinde ahlaka zarar verecek şeylerinde bulunduğuna dikkat çekilerek böyle bir karar aldıkları söylendi.

Bu oyunların birkaç ülkede daha tepki aldığı görülmüş. Pugb oyunu için gençlerde bir bağlılığa sebep olduğunu ve yasaklanması gerektiğini söyleyen pek çok benzer düşünceye karşılık alınan karar ile de oyun Nepalde de yasaklanmış ve oyunu oynayana cezai yaptırım uygulanmıştır.

Hindistanda da benzer tepkilerle karşılaşan oyun buradada yasaklanmış gizlice oynayan 10 üniversiteli genç tutuklanmıştır.

Bunun yanı sıra ülkemizde her iki oyunda çok seviliyor. Oyuncular için ücretsiz steam oyunları sunan ve pek çok ücretli içeriğide sahip olan steam üzerinden bu iki oyun için sayfalar ve gruplar yer almaktadır. Burada oyunlara dair güncel paylaşımlar yapılmakta ve sohbet odasında oyuna dair konuşmalar ve online oyunlar oynanmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*