Deprem Sigortası Nasıl İşe Yarar?

Evinizi depreme karşı dask yenileme ile sigorta ettirmek için kesinti ve primler çok farklı olabilir. Tipik olarak, deprem sigortası konutunuzu ev sahibi sigortanızla aynı oranda korur ve poliçe sahipleri bu limitin yüzde 10- 20’si arasında bir indirim yapabilirler.

Deprem Sigortası Örneği

Örn: İşte, deprem tarafından evi tamamen tahrip olmuş bir kişi için teminat limitlerinin, indirilebileceklerin ve sigortacı ödemelerinin birlikte nasıl işlediğine bir örnek.

  • Deprem sigortası poliçesi: Teminat limiti: 100.000 lira, yüzde 15 kesinti
  • Gönderilen talep: 150.000 lira
  • Ev sahibinin sorumluluğu = 150.000 liranın yüzde 15’i = 22.500 lira
  • Artık talep tutarı = 150.000 lira tutarında garanti limiti – 22.500 lira düşülebilir = 127.500 lira
  • Sigortacı kapsama sınırına kadar ödeme yapar; Bu durumda, maksimum 100.000 lira ödeyecektir
  • Ödenmemiş tazminat ve ev sahibinin sorumluluğu = 150.000 liralık talep – 100.000 liralık sigorta bedeli = 50.000 lira

Bir dask sigortası talebinde bulunmak için, poliçe sahipleri sigorta sağlayıcılarını aramalı ve olayı ve zararları bildirmelidir. Görünür bir zarar olmasa bile, depremlerin verdiği hasarı değerlendirmek zor olabilir. Etkilenmiş bir bölgedeyseniz, özellikle de eviniz eskiyse, evinizin denetlenmesi gerekli olabilir. Startsigorta.com.tr yi ziaret ederek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Deprem Sigortasının Gerekli Olduğunu Belirleme

Ev sahibinizin sigortasının deprem hasarını karşılayıp karşılamadığını kontrol edin. Çoğu ev sahibi sigorta poliçesi depremleri kapsamamaktadır, ancak eğer kapsıyorsa, ek sigorta almaya gerek yoktur.

Depremler için yüksek riskli bir bölgede yaşıyor olabilirsiniz. Depremlerin daha sık ve daha güçlü olduğu yüksek riskli bir bölgede yaşıyorsanız, deprem sigortası yaptırmalısınız. Unutmayın, ne kadar güçlü depremlerin olacağını ya da ne zaman olacaklarını tahmin etmenin bir yolu yoktur.

Bir depremden sonra hayatınızı kolayca yeniden inşa edebilir misiniz? Aşağıdaki üç soruyu sorarak deprem sigortası yaptırmanız gerekip gerekmediğine karar verin:

  • Eviniz tamamen bir deprem tarafından tahrip edilmiş veya tahrip olmuşsa tamamen tamir veya yeniden inşa etme maliyetini karşılayabilir misiniz?
  • Bir depremden sonra evinizdeki kişisel eşyalarınızı değiştirebilir misiniz?
  • Eviniz uygun olmayan bir alanda bulunuyorsa, geçici konut için ödeme yapabilir misiniz?

Yukarıdakilerden birine veya daha fazlasına hayır cevabı verdiyseniz, deprem sigortası yaptırmayı düşünmelisiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*