D Vitamini ve Sağlığımız

Özellikle son zamanlarda yapılan çeşitli bilimsel çalışmalarla D vitaminin sağlığımız için ne kadar önemli olduğu kanıtlanmıştır. En temel görevi kalsiyum ve fosforun iyi bir şekilde emilmesini sağlamaktır. Bu işlevi ile kemik ve dişlerin gelişimini ve de güçlenmesini desteklemektedir.

Daha çok bebek ve büyümekte olan çocuklar için hayati öneme sahiptir. Bu anlamda D vitamini ve sağlığımız arasında paralel bir çizgi bulunmaktadır. D vitamini sadece kemik ve diş gelişimi için gerekli olan bir vitamin türü değildir.

Bunun yanında en önemli faydası bağışıklık sisteminedir. Bağışıklık sistemini güçlü tutmada ve onu vücudun istemediği virüslerle savaşmasında güçlü tutmaktadır. Bağırsakların düzenli çalışmasına yrdımcı olarak sindirim sistemine çok iyi gelen bir vitamindir.

Çeşitli kaslarımız için, cilt ve pankreas içinde faydaları bulunduğu bilinmektedir. Bazı hormonların düzenli çalışması ve sinir sistemimiz içinde bilinen pek çok önemli faydası bulunmaktadır.


D Vitamini Eksikliğinin Sağlığımıza Etkileri Nelerdir?


D vitamini eksikliği önemli bir sorundur. Yeni doğan bebekler ve büyümekte olan çocuklar için bu çok daha büyük bir problemdir. Bebek ve çocukların kas, kemik ve diş gelişimi D vitamini yeterliliğine bağlıdır.

Bunların dışında ileri seviyede D vitamini eksikliği durumunda başka hastalıklar içinde tetikleyici bir unsurdur. Çocuk yaşlarda D vitamini eksikliğinin ileri seviyede olması durumunda raşitizme hastalığı ortaya çıkabilmektedir.

Yetişkin insanlarda ise kemik erimesi diye bilinen osteomalazi hastalığına neden olabilmektedir. Kemik matriks yapısında ciddi problemler yaşanabilir. Yaşam boyu kemik ve kas yapısında güçsüz durumlar D vitamini eksikliğinden kaynaklanabilmektedir.

D vitamini eksikliği çocuk yaşlarda çok daha kolay bir şekilde anlaşılabilmektedir. Ancak, ileriki yaşlarda sorunun tespiti biraz daha zordur. Çocuk yaşlarda D vitamini eksikliğinin dişlerin geç çıkmasında ve sağlam olmamasında da büyük etkisi bulunmaktadır.

Bu tür sorunlar ilk aşamada önemsiz gibi görünsede, ileriki yaşlarda büyük problemlere yol açabilecektir. Yetkişkin insanlarda kemiklerin yumuşayarak erimeye başlaması, dişlerde çürümeler oluşması, sürekli huzursuzluk hali, uyku düzeninin olmaması gibi bir takım sağlık problemleri baş gösterebilmektedir.


D Vitamini Nasıl Alınmalıdır?


D vitamini almak her zaman doğal yollardan olmalıdır. Bebeğin ilk doğuşundan itibaren çocukluk ve yetişkinlik dönemlerinde doğal besin ve güneş ışınlarından gerekli olan D vitaminleri alınmalıdır. Ancak, D vitamini çok düşük olanlar için tıbbı tedavi şarttır. Tıbbi tedavi ilaç yolu ile yapılmaktadır. Bu kapsamda da iki seçenek bulunmaktadır. İlk önce doktor kontrolünden geçmeli ve D vitamini durumunuz tespit edilmelidir. Doktor gerekli gördüğü takdirde hasta için bir tedavi uygulayabilir.

Bu aşamada ağızdan hap yoluyla ya da kas üzerinden iğne ile D vitamini takviyesi yapılabilmektedir. Herkesin D vitamini ihtiyacı farklı çıkabilir. Bu durum kişinin yaşına, vücut ve kan değerlerine, yaşadığı coğrafi bölgeye göre farklılık gösterebilmektedir. Her şeyde olduğu gibi D vitamininde de bir denge olmalıdır. Aşırısı kesinlikle alınmamalıdır.

Fazla D vitamini alınmasında bebeklerde zihinsel problemleri doğurabilmektedir. Çocuklarda ise kısa boylu olma ve yetişkinlerde de bazı böbrek hastalıklarına yol açabilmektedir.

Yetişkinlerde görülen diğer sağlık problemleri ise mide bulantıları, zaman zaman kusma, tansiyon yüksekliği, baş ağrısı, kolestrol artması gibi belli başlı sağlık problemlerini doğurabilmektedir.


Kısaca toparlamak gerekirse, vücudumuzun ana hatlarını oluşturan kas, kemik ve iskelet başta olmak üzere, diş sağlığı, bağışıklık sistemi, sindirim ve sinir sistemiz gibi daha pek çok faydası olan D vitamini her zaman önemli bir ihtiyaçtır.

Bu nedenle çocuk yaşlardan itibaren gerekli kontrolleri yaptırmalı ve Vitamin takviyesi alınmalıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*