Blockchain’in Büyük Verilerdeki Önemi

Blockchain, son yıllarda kripto paralar teknolojisi alanındaki en dikkat çekici gelişmelerden biri olarak kabul edilmektedir. Blockchain kesinlikle büyük verileri görüntüleme biçimimizi değiştirme yeteneğine sahiptir. Blockchain’in büyük veriler üzerindeki etkisine dikkat çekerken, henüz keşfedilmemiş birçok kişiye karşı birincil avantaj olarak, güvenlik ve veri kalitesi sunmayı vaat ediyor. Altcoin haberleri için sitemizi ziyaret edin.

Günümüzde, Blockchain Bitcoin ve diğer benzer kripto para birimleri ile eş anlamlıdır, ancak basitçe söylemek gerekirse, Blockchain’i bir teknoloji olarak dijitalleştirilebilecek her türlü bilgiyi kullanma ve saklama yetkinliğine sahiptir. Blockchain, esas olarak, tüm işlemleri depolayan ve yöneten bir “açık defter” olarak hareket eden dağınık bir veri tabanı sistemidir.

Blockchain’e işlenen bilgiler değiştirilemez. Teknoloji ayrıca her işlem çoklu dağıtılmış veri tabanı sistemleri üzerinden kaydedildiğinden, tasarımla kolayca güvende tutulur. Böylece, herhangi bir değişikliğin mümkün olmadığı durumlarda, sistem var olana kadar bilgi ölümsüzleşir. Bu nedenle, btc forum tarafından Blockchain’in değişmez olduğu düşünülmektedir.

Büyük Veri Zorlukları

Bulut bilişim gibi depolama seçeneklerinin artması nedeniyle, şirketlerin internet, kurumsal sistemler, çevrimiçi yapılandırılmamış kaynaklar vb. gibi birçok kaynaktan toplanan ve alınan devasa miktardaki verileri depolaması kolaylaştı. Ancak verilerin depolanması garanti edilemiyor. Verilerin doğruluğu gerçek insan hataları nedeniyle veya kasıtlı olarak değiştirilebilir.

Blockchain ve Büyük Veri

Blockchain konuşmalarda daima bitcoin ile ilişkilendirilir, bu nedenle büyük verilerle bağlantısı belirsiz görünebilir. Teknik olarak Blockchain basitçe bir veri tabanıdır, ancak tek bir kuruluşa ait olmadığı için yerinden merkezileşme gibi bir özelliği vardır. Böylece Blockchain büyük verilerin en sık karşılaşılan üç zorluğunu, Orijinallik, Sınırlı Erişim, veri kontrolünü ve verinin kalitesini korur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*